Czy wiesz, że format SRT pozwala dodawać napisy do filmów, np. na platformie YouTube? Jak stworzyć plik w takim formacie i wrzucić go do nagrania? A może chcesz zlecić dodanie napisów do filmiku komuś innemu? Jak w takim razie nadać uprawnienia Edytora napisów?
Czego dowiesz się z tego artykułu?
Dodawanie napisów do filmów na platformie YouTube pozwala zapewnić dostępność materiałów audiowizualnych dla osób niesłyszących, a także zwiększa nasze SEO. Możemy wstawić napisy ręcznie lub dokonać automatycznej transkrypcji w dedykowanym narzędziu (jak UXM Transkrypcje) i wyeksportować napisy w pliku SRT, a następnie dołączyć je do nagrania.
Plik SRT to transkrypt treści filmu, który jest już podzielony na poszczególne wypowiedzi. Zawiera znaczniki czasu, by program do wstawiania napisów, jak np. ten na platformie YouTube mógł rozpoznać, kiedy zaczyna i kończy się dana sekwencja napisów. Plik w tym formacie powinien zatem wyglądać tak: nazwa.srt
Najpierw logujemy się do programu i tworzymy nowy projekt. Wrzucamy nagranie, a gdy już się załaduje, przechodzimy do zakładki “Transcript” i klikamy na przycisk “Run transcription”, by uruchomić proces transkrypcji.
Czas generowania tekstu również zależy od długości nagrania. Możemy nanieść ewentualne poprawki, zmienić ilość tekstu w danej frazie widocznej na ekranie, podpisać rozmówców, a także modyfikować czas wyświetlania każdej wypowiedzi. By zapisać zmiany, należy nacisnąć “Save”.
Gdy jesteśmy zadowoleni z efektu, wybieramy przycisk “Export” w dolnej części panelu. To tutaj możemy wybrać format SRT i ewentualnie podpisać każdego rozmówcę.
Na początek należy wybrać ikonkę naszego konta Google w prawym górnym rogu i wybrać opcję “YouTube Studio”.
Po przeniesieniu do YouTube Studio, w menu po lewej stronie ekranu przechodzimy do sekcji “Napisy”.
Wybieramy filmik, do którego chcemy wstawić napisy. Program może nas zapytać o określenie, w jakim języku prowadzony jest nasz kanał na YouTube. Automatycznie pojawią się dwie dostępne wersje napisów, obie w języku, w jakim jest kanał/filmik: wersja automatyczna i wersja nieautomatyczna, gdzie możemy wstawić własne napisy. Aby to zrobić, klikamy na przycisk “Dodaj”.
Otworzy się nam okno, w którym możemy przesłać plik, dokonać autosynchronizacji lub zrobić transkrypcję ręcznie. Wybieramy opcję “Prześlij plik”.
Musimy określić, czy plik zawiera już kody czasowe czy też nie. Wybieramy nasz plik SRT z napisami. Tutaj mamy jeszcze szansę przejrzeć tekst i upewnić się, że wszystko jest w porządku. W prawym górnym roku tego okna możemy zapisać wersję roboczą lub kliknąć “Opublikuj”.
Zdarza się, że nie mamy czasu sami wykonać transkrypcji i zlecamy to osobie trzeciej, np. innemu pracownikowi naszej firmy. Dlatego też YouTube wprowadził możliwość nadania innej osobie funkcji Edytora napisów. Jak to zrobić? To bardzo proste. W panelu YouTube Studio klikamy w “Ustawienia” w lewym dolnym rogu ekranu.
Wchodzimy w “Uprawnienia”.
Klikamy opcję “Zaproś”, wpisujemy adres mailowy osoby, której chcemy udzielić dostępu, a z proponowanych form dostępu wybieramy “Edytor napisów”. Klikamy “Gotowe”.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz na adres contact@uxmining.com lub zadzwoń pod numer +48 798 841 498. Odwiedź także naszą stronę transkrypcje.uxmining.com, gdzie znajdziesz pełną ofertę.
Do przeczytania w: 3 minuty
Opublikowane: 25 sierpnia 2023