Czy wiesz, że format SRT pozwala dodawać napisy do filmów, np. na platformie YouTube? Jak stworzyć plik w takim formacie i wrzucić go do nagrania? A może chcesz zlecić dodanie napisów do filmiku komuś innemu? Jak w takim razie nadać uprawnienia Edytora napisów?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Dlaczego warto dodawać napisy do filmów?
  • Czym jest plik SRT?
  • Jak wygenerować plik SRT w programie UXM Transkrypcje?
  • Jak wgrać plik SRT do filmu na YouTube?
  • Jak nadać uprawnienia Edytora napisów w YouTube Studio?

Dlaczego warto dodawać napisy do filmów?

Dodawanie napisów do filmów na platformie YouTube pozwala zapewnić dostępność materiałów audiowizualnych dla osób niesłyszących, a także zwiększa nasze SEO. Możemy wstawić napisy ręcznie lub dokonać automatycznej transkrypcji w dedykowanym narzędziu (jak UXM Transkrypcje) i wyeksportować napisy w pliku SRT, a następnie dołączyć je do nagrania.

Czym jest plik SRT?

Plik SRT to transkrypt treści filmu, który jest już podzielony na poszczególne wypowiedzi. Zawiera znaczniki czasu, by program do wstawiania napisów, jak np. ten na platformie YouTube mógł rozpoznać, kiedy zaczyna i kończy się dana sekwencja napisów. Plik w tym formacie powinien zatem wyglądać tak: nazwa.srt

Jak wygenerować plik SRT w programie UXM Transkrypcje?

Najpierw logujemy się do programu i tworzymy nowy projekt. Wrzucamy nagranie, a gdy już się załaduje, przechodzimy do zakładki “Transcript” i klikamy na przycisk “Run transcription”, by uruchomić proces transkrypcji.

Zakładka "Transcript" w programie UX Mining Live z przyciskiem "Run transcription" pozwalającym wygenerować automatycznie transkrypt nagrania

Czas generowania tekstu również zależy od długości nagrania. Możemy nanieść ewentualne poprawki, zmienić ilość tekstu w danej frazie widocznej na ekranie, podpisać rozmówców, a także modyfikować czas wyświetlania każdej wypowiedzi. By zapisać zmiany, należy nacisnąć “Save”.

Pole edycji tekstu z transkrypcji z opcją nazwania mówcy, dodania tagu oraz określenia czasu wyświetlania danego fragmentu

Gdy jesteśmy zadowoleni z efektu, wybieramy przycisk “Export” w dolnej części panelu. To tutaj możemy wybrać format SRT i ewentualnie podpisać każdego rozmówcę.

Panel eksportu pliku z dwoma dostępnymi formatami .txt i .srt, z możliwością nazwania mówców i podglądem pliku

Jak wgrać plik SRT do filmu na YouTube?

Na początek należy wybrać ikonkę naszego konta Google w prawym górnym rogu i wybrać opcję “YouTube Studio”.

Przycisk YouTube Studio zakreślony na czerwono

Po przeniesieniu do YouTube Studio, w menu po lewej stronie ekranu przechodzimy do sekcji “Napisy”.

Przycisk Napisy w YouTube Studio zakreślony na czerwono

Wybieramy filmik, do którego chcemy wstawić napisy. Program może nas zapytać o określenie, w jakim języku prowadzony jest nasz kanał na YouTube. Automatycznie pojawią się dwie dostępne wersje napisów, obie w języku, w jakim jest kanał/filmik: wersja automatyczna i wersja nieautomatyczna, gdzie możemy wstawić własne napisy. Aby to zrobić, klikamy na przycisk “Dodaj”.

Przycisk Dodaj w YouTube Studio zakreślony na czerwono

Otworzy się nam okno, w którym możemy przesłać plik, dokonać autosynchronizacji lub zrobić transkrypcję ręcznie. Wybieramy opcję “Prześlij plik”.

Przycisk "Prześlij plik" w YouTube Studio zakreślony na czerwono

Musimy określić, czy plik zawiera już kody czasowe czy też nie. Wybieramy nasz plik SRT z napisami. Tutaj mamy jeszcze szansę przejrzeć tekst i upewnić się, że wszystko jest w porządku. W prawym górnym roku tego okna możemy zapisać wersję roboczą lub kliknąć “Opublikuj”.

Jak nadać uprawnienia Edytora napisów w YouTube Studio?

Zdarza się, że nie mamy czasu sami wykonać transkrypcji i zlecamy to osobie trzeciej, np. innemu pracownikowi naszej firmy. Dlatego też YouTube wprowadził możliwość nadania innej osobie funkcji Edytora napisów. Jak to zrobić? To bardzo proste. W panelu YouTube Studio klikamy w “Ustawienia” w lewym dolnym rogu ekranu.

Przycisk "Ustawienia" w YouTube Studio zakreślony na czerwono

Wchodzimy w “Uprawnienia”.

Przycisk "Uprawnienia" w YouTube Studio zakreślony na czerwono

Klikamy opcję “Zaproś”, wpisujemy adres mailowy osoby, której chcemy udzielić dostępu, a z proponowanych form dostępu wybieramy “Edytor napisów”. Klikamy “Gotowe”.

Przycisk "Edytor napisów" w YouTube Studio zakreślony na czerwono

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz na adres contact@uxmining.com lub zadzwoń pod numer +48 798 841 498. Odwiedź także naszą stronę transkrypcje.uxmining.com, gdzie znajdziesz pełną ofertę.

Do przeczytania w: 3 minuty

Opublikowane: 25 sierpnia 2023

Kinga Spierewka
Kinga Spierewka pracuje jako social media manager i copywriter w UX Mining. Przez kilka lat zajmowała się także tłumaczeniami w ramach trzech języków (PL-EN-FR), w tym tłumaczeniami audiowizualnymi, dlatego potrzeba szybkiego i wysokiej jakości generatora transkrypcji i napisów nie jest jej obca.